Деревина завжди користувалася популярністю для обробки зовнішніх і внутрішніх поверхонь. Колись дуже широко затребувана вагонка сьогодні використовується в певних приміщеннях – у внутрішніх просторів лазень або санітарних кімнат в приватних будинках. На зміну їй прийшли вироби нових форм, наприклад, блок-хаус. Принцип з’єднання елементів збережений: вони стикуються за правилом «шип в паз». Але ці матеріали вже виглядають солідніше за рахунок своєї ширини, способу обробки зовнішнього шару і форми виконання. Це вже практично буквальна імітація оциліндрованих колод або профільованого бруса.

Якісні характеристики

Цей сучасний матеріал залишається екологічно безпечним, естетичним. В процесі обробки потрібної форми елементи виробляються або з колоди, або зі звичайної дошки (фальш-брус). Ціновий діапазон залежить від обраного сировини: економ-варіант – береза або поширені хвойні породи дерева (сосна, ялина), дорогий – модрина, кедр, ялиця.
Експлуатаційні якості деревини в процесі її обробки значно підвищуються: шліфування сировини забезпечує гладкі поверхні і перекриття природної системи пір. Це захищає деревину від проникнення вологи. При цьому зберігається малюнок натуральної фактури, а при обробці спеціальними покриттями він стає більш чітким і яскравим. До слова, покриття дерева – вимога обов’язкове: просочення продовжують життя, забезпечують захист від гниття, загоряння, ураження грибком і комахами. Просочення також дозволяють експериментувати з дизайном інтер’єру, можуть надати будь-який колір або особливий «характер» дереву. Існують і спеціальні технології стругання і шліфування дерева за допомогою щіток, скребків та інших пристроїв, які накладуть на фактуру ефект старовини.

Різноманітність варіантів

Різні розміри, товщина і довжина окремих елементів дозволяють виконати обробку різних площ без додаткової стикування і розпилювання.

Класність матеріалу маркується як Extra, А, В, С і характеризується кількістю сучків і природних візуальних дефектів. Чим вище клас, тим менше видимих і прихованих недоліків.

Вимоги та особливості монтажу

Через особливості технології обшивка поверхонь блок-хаусом вимагає:

  1. Ретельній підгонки деталей за рахунок механізму зчіпки «шип в паз».
  2. Вирівнювання всіх стикуються між собою країв.
  3. Густині примикання елементів один до одного.

Технологія укладання також має свої нюанси:

  1. Для рівною обшивки стін потрібно вивірений каркас із брусів, це забезпечує рівні фінішні поверхні.
  2. На каркас укладаються оздоблювальні дошки, починаючи знизу.
  3. Щоб в пазах не накопичувалася волога, монтаж рекомендується проводити шипом вгору на елементі. У внутрішній обробці такого суворого правила не існує. Стики зазвичай ретельно зашліфовивают з використанням спеціальних паст або, що естетичніше і довговічніше, прикривають декоративними елементами.
  4. Для кріплення до стіни застосовуються саморізи по дереву. Вони кріпляться або прихованим способом, або маскуються фарбою і заглушками. При виконанні робіт на окремих ділянках застосовують також цвяхи, але після того у них відкушуються капелюшки, або спочатку застосовуються цвяхи з мінімальними по площі капелюшками.
    Сьогодні на ринку легко можна знайти аналоги блок-хаусу з металу або полімерів. Зовнішній вигляд їх, звичайно, поступається естетиці натурального дерева.

Блок-хаус – не просто імітація справжнього зрубу з колоди або бруса, а й забезпечення дому таких важливих плюсів, як підвищення його теплосохранності і, як результат, зниження витрат на споживання електроенергії.